W momencie uderzenia pojawia się tzw. pajączek albo odprysk, który może spowodować nawet niewielki kamyk. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, na kierowcę, którego pojazd ma pękniętą szybę, niestety może zostać nałożony mandat. Funkcjonariusz ma także prawo zatrzymać dowód rejestracyjny.
W przypadku zauważenia uszkodzenia szyby niezależnie od tego, czy jest to odprysk, czy rysa, należy bezwzględnie go zabezpieczyć, chociażby taśmą klejącą po to, aby do miejsca uszkodzenia nie dostał się niewskazany brud. Brud bowiem dyskwalifikuje szybę do naprawy. Naprawę można przeprowadzić, w momencie kiedy punktowy uszczerbek w szybie ma średnicę nie większą niż 24 milimetry.
Wymiana szyby niestety wiąże się z wysokimi kosztami i jest pracochłonna — wymaga demontażu krok po kroku wszystkich elementów podszybia, uszczelek, wycieraczek. Wtedy wycina się szybę, oczyszcza ze starego kleju i korozji. Dopiero wtedy montuje się nową.
Jeżeli więc na szybie pojawi się spory, zauważalny gołym okiem pajączek, to niestety nadaje się ona tylko do wymiany. Można oczywiście skorzystać z tańszych rozwiązań – znaleźć używaną szybę w idealnym stanie technicznym lub skorzystać z usług warsztatu.
Naprawić uszkodzoną szybę można jedynie: