Uszkodzona szyba samochodowa – naprawa czy wymiana?

 

Kiedy warto wymienić uszkodzoną lub pękniętą szybę samochodu?

Zarówno z pozoru niegroźne odpryski, jak i pęknięcia z biegiem czasu się powiększają wpływając negatywnie na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów podróżujących samochodem. Gd dojdzie do uszkodzenia szyby w naszym samochodzie, w zasadzie pozostaje nam tylko wymiana, albo naprawa szyby. Warto zatem wiedzieć, kiedy naprawić uszkodzoną szybę, a kiedy zdecydować się na jej wymianę.

Naprawa szyby w samochodzie nie należy do łatwych zadań. W pierwszej kolejności polega na precyzyjnym oczyszczeniu powstałego ubytku z jakichkolwiek zanieczyszczeń i wilgoci. Do tego celu konieczne jest wykorzystanie  specjalnego urządzenia, które pozwala odsysać z rysy powstałej na szybie także tlen. Następnie  pęknięcie należy wypełnić specjalną żywicą syntetyczną, która kolejno zostanie poddana procesowi utwardzenia. Po jej utwardzeniu miejsce naprawy trzeba jeszcze dokładnie wypolerować, aby było niewidoczne. Pomimo że naprawa szyby do łatwych nie należy to usługa jest dużo tańsza w porównaniu do wymiany, która w przypadku nowszych aut może wynieść nawet kilkaset złotych.

Naprawa uszkodzonej szyby samochodowej jest możliwa jedynie, jeżeli umiejscowienie powstałego defektu nie zachodzi pod uszczelkę okienną oraz nie znajduje się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy pojazdu. Średnica i długość uszkodzenia szyby nie powinna przekraczać 20 mm a jej pęknięcie nie może być dłuższe aniżeli 20 cm. Warto także pamiętać, że rysy i uszkodzenia powstałe dawno temu z reguły nie są możliwe do skutecznej naprawy, gdyż nie przywrócą tafli pełnej sprawności. Jak widać, naprawa szyby nie zawsze jest możliwa do przeprowadzenia, gdyż nie zdoła przywrócić szybie odpowiedniej sprawności eksploatacyjnej.

Kiedy należy wymienić szybę samochodową?

Pomimo że usługa wymiany uszkodzonej lub pękniętej szyby samochodowej generuje znacznie wyższe koszty dla właściciela pojazdu, aniżeli jej naprawa to w pewnych sytuacjach jest jedynym skutecznym rozwiązaniem. Bardzo często w przypadku dużych i rozległych uszkodzeń szyby zwłaszcza w sytuacji kolizji czy też  innych niespodziewanych wydarzeń na drodze wymiana szyby musi zostać przeprowadzona – jest przede wszystkim konieczna, gdy szyba posiada rozległe pęknięcia w postaci pajączka, gwiazdki  usytuowane kilku miejscach bądź też szybko powiększające się rysy, lub gdy uszkodzenie szyby zachodzi pod uszczelkę okienną. Często także w przypadku zbyt długiego zwlekania z naprawą powstałych defektów ich regeneracja jest zbyt uciążliwa lub niemożliwa do przeprowadzenia.