Usuwanie wgnieceń w karoserii samochodowej bez lakierowania? Czy trzeba się przygotować?

 

Usuwanie wgnieceń w karoserii samochodowej bez lakierowania? To możliwe!

Dziś technologia poszła naprzód i wgniecenia można usunąć bez konieczności lakierowania danej części pojazdu. Tego typu wyciąganie wgnieceń jest możliwe dzięki metodzie PDR. Polega to na wyciąganiu bądź na prostowaniu wgniecionej blachy. Ponadto metoda ta umożliwia usunięcie wgnieceń po gradobiciu. Co prawda jest to proces dość czasochłonny, gdyż uszkodzeń jest wiele. Co więcej, właściciele pojazdów, którzy poosiadają wykupioną polisę AC mogą liczyć na akceptację usuwania tychże wgnieceń metodą PDR przez ubezpieczalnie. 

Aby zastosować PDR wymagane są specjalistyczne narzędzia oraz odpowiedni sprzęt. Potrzebne przybory znajdują się na wyposażeniu specjalizujących się w tego typu naprawach warsztatach. Oczywiście wyciąganie tak zwanych wgniotek  można wykonać samodzielnie w przydomowym warsztacie lub garaży. Niestety, jeśli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia i narzędzi łatwo narobić więcej uszkodzeń niż napraw.

Do wyciągania wgnieceń metodą PDR stosowane są dwie techniki. Pierwsza to prostowanie inaczej nazywane także masowaniem blachy. Polega to na usuwaniu uszkodzenia od spodu blachy przy użyciu odpowiednich narzędzi. Natomiast druga metoda polega na użyciu kleju termopotliwego. Ta technika polega na przyklejeniu w centralnym miejscu wgniecenia specjalnego grzybka. Następnie do grzybka przymocowuje się odpowiedni sprzętu, który ma za zadanie powoli i precyzyjnie wyciągnąć blachę do początkowego kształtu.

W jakich sytuacjach jest możliwe wyciąganie wgnieceń bez lakierowania?

Usuwanie uszkodzeń blacharskich bez lakierowania jest możliwe, gdy nie została naruszona struktura lakieru na samochodzie. Wszystkie zarysowania, spękania oraz odpryski wykluczają zastosowanie metody PDR. 

Jak długo trwa naprawa karoserii metodą PDR?

Jeśli nasze auto posiada niewielkie, płytkie wgniecenie naprawa może zająć kilka minut. Natomiast jeśli wgnieceń jest dużo bądź są one głębokie trzeba liczyć się z tym, że ich usunięcie może być czasochłonne i zająć nawet kilka dni. Gdy zdecydujemy się na wyciąganie wgnieceń dobrze jest najpierw podjechać do wybranego warsztatu i ustalić termin. Wówczas pracownik warsztatu dokona oględzin i określi przybliżony czas naprawy oraz jakie będą jego koszty.

Co trzeba przygotować do usuwania wgnieceń?

Oczywiście, gdy udajemy się do wyspecjalizowanego w tego typu naprawach warsztatu jako klienci nic nie musimy nic przygotowywać. Jedyne, o co warto zadbać to własny transport, gdyż być może będzie konieczne pozostawienie samochodu na kilka godzin lub dni. Niektóre warsztaty oferują przeprowadzenie tego typu naprawy u klienta. Jest to bardzo wygodne i jako klienci nie tracimy czasu na dojazd do warsztatu.