Usuwanie wgnieceń metodą PDR. Czy warto?

Jak naprawić wgniecenia powstałe po gradobiciu?

Najpopularniejsza metoda usuwania uszkodzeń, które powstały w wyniku gradobicia, opiera się na szpachlowaniu i lakierowaniu wgniecionych elementów. Niestety w ten sposób kierowca naraża się na spory wydatek, gdyż odnowienie jednego elementu może kosztować nawet 1000 złotych i na dodatek wartość pojazdu ulega drastycznemu obniżeniu. Wtedy z pomocą przychodzi metoda PDR, którą cechuje całkowita bezinwazyjność. Swoją rolę grają także kwestie finansowe, gdyż jest ona dużo tańsza. Stosuje się ją jednak tylko w sytuacjach, gdy struktura lakieru danego elementu nie została uszkodzona.

Jakie są zalety metody PDR?

Osoby, które skorzystały z naprawy karoserii metodą PDR dostrzegły w tym rozwiązaniu wiele zalet. Przede wszystkim metoda ta świetnie maskuje wszelkie uszkodzenia. Bez użycia specjalistycznych urządzeń nie widać, że doszło do wgniecenia. Z tego też powodu w momencie sprzedaży auto nie traci na wartości. Naprawa metodą PDR zbawiennie wpływa na stan finansów. Może okazać się nawet o połowę tańsza niż zastosowanie szpachli. Kierowca oszczędza też sporą ilość czasu, gdyż usunięcie wgniecenia na jednym elemencie trwa około godziny. Z drugiej jednak strony, nie da się wykonać naprawy w warunkach domowych. Do tego potrzebne są spore umiejętności, które mogą zapewnić tylko wykwalifikowani mechanicy.

Jak przebiega naprawa?

Metoda PDR jest najskuteczniejsza, gdy dochodzi do usuwania niewielkich wgnieceń po gradobiciu. Co w przypadku, gdy wgniecenie występuje w trudno dostępnym miejscu? Wtedy należy odciągnąć wgniecenie za pomocą specjalnego adaptera. Należy go przykleić klejem do blachy i wyciągnąć przy użyciu młotka bezwładnościowego.

Powstanie ostrych krawędzi z urzędu powinny determinować użycie metody PDR. Wtedy wgniecenie pociera się tak długo, aż element nadwozia powróci do poprzedniego stanu. Do tego zadania konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi, jak na przykład haki z plastikowymi lub metalowymi nakładkami. Bardzo dobrze będzie wpływać dobre oświetlenie, które pozwoli na kontrolę postępów w pracach blacharskich.

Gdy nie jest się pewnym, czy doszło do uszkodzeń lakieru, należy udać się do warsztatu posiadającego dobrą opinię wśród klientów. Tam mechanicy dokładnie ocenią szkody, a także dobiorą odpowiedni sposób usunięcia wgnieceń.