Uszkodzenie ciała w przepisach ubezpieczenia może obejmować rozmaite wydarzenia. Najczęściej są to uszkodzenia spowodowane wydarzeniami takimi jak nieszczęśliwy wypadek, nagłe, niespodziewane zdarzenie, które spowodowało rozstrój zdrowia w średnim lub wysokim stopniu. Charakteryzuje się przede wszystkim brakiem celowości oraz działaniem, które nie może być zamierzone i z góry przemyślane.
Wiele z ofert swoim zakresem ubezpieczenia obejmuje takie zdarzenia jak: zwichnięcie, złamanie oraz uszczerbek na zdrowiu. Poprzez zwichnięcie rozumie się takie uszkodzenie powierzchni stawowej, które wymaga zabezpieczenia na okres co najmniej 10 dni. Złamanie określane jest inaczej jako trwale przerwanie ciągłości tkanki kostnej. Warto pamiętać, że działania te nie mogą być zamierzone.
Do ochrony ubezpieczeniowej nie są klasyfikowane także uszkodzenia o charakterze nawykowym (np. zwichnięcia nawykowe) czy złamania o charakterze patologicznym, które mają swoje podłoże we wcześniejszych urazach, złamaniach i uszkodzeniach. Ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciała nie może obejmować także chorób (nawet jeśli zostały zdiagnozowane przez lekarza) czy odpowiednio zakwalifikowanych i zdiagnozowanych chorób psychicznych.
Takim ubezpieczeniem może być objęty praktycznie każdy. Towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły dolną granicę wieku określają jako 17 lat i można je nieprzerwanie kontynuować do 60-65. roku życia.
Ubezpieczenie w związku z uszkodzeniem ciała można zawrzeć na dowolny okres. Najczęściej wybieranym wariantem jest zawarcie umowy na okres pięciu lat z ewentualną możliwością jej przedłużenia. W przypadku wystąpienia uszkodzenia ciała proces wypłaty pieniędzy jest bardzo prosty i nie wiąże się ze zbytnim sformalizowaniem. Prawo do otrzymania świadczenia uzyskuje każdy, kto jest objęty taką umową i doznał uszkodzenia ciała. Takie ubezpieczenie dostaniesz w firmie Auto Gamma.
Ważne, aby w przypadku uszkodzenia ciała skorzystać z porady lekarza – dostarczenie dokumentacji medycznej w tym przypadku jest elementem niezbędnym do tego, aby ubezpieczyciel przelał pieniądze. Może być to zwykłe zaświadczenie od lekarza, ale także karty leczenia w szpitalu, przedstawienie konkretnych wyników badań związanych z uszkodzeniem, przedstawienie rachunków za badania oraz zakupione leki i sprzęt medyczny. Poza zaświadczeniem lekarskim wystarczy przedstawić dowód osobisty albo inny dokument potwierdzający tożsamość ubezpieczonego oraz oficjalny dokument, który potwierdza zajście zdarzenia (np. notatkę policyjną).
Zawarcie umowy ubezpieczenia z tytułu uszkodzenia ciała staje się coraz bardziej popularne. Daje możliwość pokrycia skomplikowanego i długotrwałego leczenia, kosztów pobytu w szpitalu a w najgorszych przypadkach stanowi zabezpieczenie dla rodziny na wypadek zorganizowania pogrzebu i innych kosztów z nim związanych.