Sposoby pielęgnacji wnętrza auta

 

Od czego zacząć?

Pielęgnację wnętrza najlepiej rozpocząć od odkurzania, gdybyśmy wykonali ten krok później, to uniesiony kurz osiadłby na już wyczyszczonych powierzchniach. Elementem wymagającym najwięcej pracy podczas odkurzania jest podłoga oraz dywaniki, a to wszystko przez strukturę, w którą piasek wnika bardzo głęboko i nawet najmocniejszy odkurzacz może sobie z nim nie poradzić. W tym przypadku świetnie sprawdzi się specjalna szczotka na wkrętarkę, która oprócz czyszczenia tapicerki potrafi wyciągnąć piasek wbity głęboko w wykładzinę.

Pomocne będą również wąskie i długie końcówki ssące do odkurzacza, pozwolą odkurzyć przestrzenie przy progach oraz tunelu środkowym, oraz końcówka z włosiem do odkurzania elementów plastikowych. Podczas odkurzania nie możemy zapomnieć także o siedziskach, oparciach oraz przestrzeni bagażnika.

Czyszczenie elementów wnętrza

Wnętrza dzisiejszych samochodów mogą składać się z wielu materiałów. Oprócz różnego rodzaju tworzyw sztucznych można w nich znaleźć drewno, aluminium oraz elementy pokryte  chromem lub lakierem. Choć istnieją produkty do czyszczenia wszystkich powierzchni, to w przypadku czyszczenia wnętrza całego samochodu najbezpieczniej jest sięgać po te dedykowane, wtedy można być pewnym, że zastosowane preparaty nie uszkodzą żadnego materiału. 

Przed przystąpieniem do czyszczenia wnętrza najlepiej wyposażyć się w niezbędne narzędzia. Będzie to przede wszystkim bawełniana ściereczka do czyszczenia większych powierzchni i łatwo dostępnych miejsc, aby dotrzeć w małe szczeliny lub kratki nawiewów najlepiej sprawdzi się pędzelek z miękkim włosiem, który z powodzeniem wyciągnie zanieczyszczenia z najmniejszych zakamarków, natomiast do czyszczenia niewielkich plam na tapicerce, dedykowane szczotki w zależności czy jest ona skórzana lub materiałowa. Należy pamiętać także o szybach.

Co dalej?

Aby efekt naszej pracy utrzymał się jak najdłużej najlepiej zastosować środki do pielęgnacji, które przywrócą elementom wnętrza pierwotny wygląd. W przypadku tworzyw sztucznych musi to być preparat przede wszystkim antystatyczny, który ograniczy przywieranie kurzu i pozwoli utrzymać czystość na dłużej, przywróci dawną strukturę połysku, satyny lub matu oraz nada przyjemny zapach całemu wnętrzu.

Skóra w samochodzie podobnie jak ludzka także wymaga pielęgnacji, oprócz czyszczenia należy ją regularnie nawilżać za pomocą odżywek lub wosków, dzięki czemu nie będzie pękać, pozostanie miękka i zachowa swój naturalny wygląd na dłużej.