Skórzana tapicerka w samochodzie – marzenie czy utrapienie?

 

Zalety skórzanej tapicerki

Mocne strony tego, jakby się wydawało, luksusowego wyposażenia, to niewątpliwie niebanalny wygląd i komfort z użytkowania. Skórzana tapicerka przykuwa wzrok i sprawia, że samochód wygląda na droższy i bardziej ekskluzywny. Ze względu na różne kolory obicia można ją personalizować wedle swoich upodobań. Skórzana tapicerka kojarzy się z luksusem i nadaję samochodom prestiżowego wyglądu.

Kolejną zaletą jest niewątpliwie łatwość czyszczenia. Oczywiście, o ile posiada się ciemną tapicerkę to utrzymanie samochodu będzie jeszcze prostsze, niż w przypadku jasnej. Czasami wystarczy tylko ręcznik i woda, aby pozbyć się brudu. Z trudniejszymi plamami poradzą sobie natomiast dostępne na rynku preparaty, zarówno dla jasnej, jak i ciemnej skóry.

Plamy, szczególnie po jedzeniu czy napojach, nie powinny być trudne do usunięcia. Posiadając tapicerkę materiałową znacznie ciężej poradzić sobie z takimi zabrudzeniami. Często wymagają one wizyty w profesjonalnej myjni, która świadczy usługi dokładnego czyszczenia wnętrza auta, co nie jest tanie.

Dużą zaletą skórzanej tapicerki jest komfort użytkowania. Prowadzenie samochodu w wygodnym fotelu, w którym jest miękko, wpływa pozytywnie na komfort jazdy.

Wady skórzanej tapicerki

Skórzana tapicerka, chociaż prezentuje się znacznie okazalej, niż jej materiałowy odpowiednik to ma swoje wady. Na pierwszy ogień – cena. Skórzana wersja tapicerki jest znacznie droższa, niż zwykły materiał. Nie jest ona standardowym wyposażeniem w każdym aucie. W wielu przypadkach, aby ją zdobyć, kupując nawet samochód z salonu, trzeba niemało dopłacić. Co ważne, po latach eksploatacji ulega ona także przetarciom i pojawia się wiele ubytków, których naprawa może okazać się bardzo drogą inwestycją. Odświeżenie materiałowej tapicerki będzie tańsze i prostsze.

Kolejną wadą tego materiału jest jego podatność na różne warunki atmosferyczne. W przypadku nagrzania fotela, czy kierownicy przez słońce, można wręcz się oparzyć. Natomiast w bardzo zimne dni możemy mieć problem, aby nawet usiąść na wyziębionym fotelu. Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, że szybko nagrzewająca się tapicerka nie da o sobie zapomnieć podczas upałów. Przyleganie ciała do nagrzanej skóry będzie powodowało pocenie się i zmniejszy komfort jazdy.

Skórzana tapicerka w samochodzie? Warto czy nie?

Chociaż skórzana tapicerka jest już dostępna w wielu modelach aut klasy średniej, to nadal luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Z jednej strony prezentuje się prestiżowo, ale z drugiej posiada poważne wady.

O tych wadach można jednak zapomnieć, kiedy korzysta się z usług profesjonalnych firm zajmujących się regeneracją i czyszczeniem skórzanych tapicerek.

menuarrow-down