Regeneracja kloszy, lamp i reflektorów – najważniejsze informacje

 

Dlaczego reflektory matowieją z biegiem czasu?

Reflektory, podobnie jak inne podzespoły pojazdów, z biegiem czasu po prostu się zużywają. Co więcej, są one mocno eksponowane na warunki atmosferyczne, które nie zawsze bywają najkorzystniejsze. Zarówno rozsypywana w sezonie zimowym sól na drogach, jak i kamyczki, które mogą odbijać się od reflektorów podczas jazdy, znacznie przyspieszają proces ich starzenia, a to z kolei doprowadza do tego, że matowieją.

Wówczas kierowcy zauważają, że emitowany przez lampy strumień światła nie jest już tak mocny i nie jest w stanie efektywnie oświetlać drogi podczas jazdy. Warto podkreślić, że matowe reflektory to nie tylko gorsza widoczność, ale również znacznie mniej atrakcyjny wygląd auta. Z tego też powodu, warto je zregenerować.

Regeneracja kloszy lamp i reflektorów samochodowych krok po kroku

Jeśli reflektory wymagają regeneracji, wówczas można podjąć się tego zadania samodzielnie. Nie jest to zadaniem zbytnio skomplikowanym, jednak będzie wymagało odrobinę cierpliwości. Tak więc jak zregenerować klosze lamp i reflektorów? Otóż:

  • cały proces należy rozpocząć od zabezpieczenia elementów dookoła klosza lampy. W tym celu przyda się szeroka taśma klejąca, którą będzie można ochronić błotniki, zderzak, a także karoserię wokół lampy przed ewentualnym porysowaniem;
  • kolejnym krokiem jest przygotowanie kloszy lamp do procesu regeneracji. Trzeba je dokładnie umyć i odtłuścić przy pomocy specjalnego środka do usuwania tłuszczu i zabrudzeń z powierzchni kloszy reflektorów;
  • następnie można przystąpić do ściągnięcia fabrycznej warstwy ochronnej z klosza reflektora. W tym celu należy je oszlifować przy pomocy drobnego papieru ściernego. Proces zaczyna się od wykorzystania papieru o niższej gradacji, a następnie wykorzystywania kolejno tych o gradacji nieco wyższej;
  • przy pomocy polerki, można rozpocząć polerowanie klosza lampy, jednak z odpowiednim wyczuciem, gdyż poliwęglan, z którego klosze lamp są głównie produkowane jest dość delikatnym materiałem.

W tych kilku, prostych krokach można nadać reflektorom drugie życie i przywrócić ich wygląd niemal do stanu pierwotnego.

Zabezpieczenie kloszy lamp i reflektorów po regeneracji

Nie można zapomnieć o tym, by po regeneracji odpowiednio zabezpieczyć klosze lamp i reflektorów. W tym celu warto zaopatrzyć się w dedykowane temu środki. Pokrycie ich preparatem zabezpieczającym nie tylko uwydatni efekt regeneracji, ale również pomoże na dłużej zachować żywotność reflektorów i utrzymać ich nienaganny wygląd.