Pęknięcie na szybie samochodu, czy wymiana będzie konieczna? Jest się czego obawiać?

 

Klucz do dobrej widoczność

Jakiekolwiek pęknięcie lub odprysk szyby utrudnia kierowcy widoczność. Dużo jednak zależy od umiejscowienia niedoskonałości. Jeśli jest ona np. w górnym prawym rogu, to nie ma większego znaczenia. Co ważne, w warunkach ograniczonej widoczności każdy defekt szyby jest uwypuklony. Jest możliwe, że przy ładnej pogodzie usterka szyby jest nieistotna, ale przy nocnej i deszczowej pogodzie wręcz uniemożliwia dostrzeżenie najważniejszych elementów drogi. Wtedy też zazwyczaj kierowca jest już zmuszony do kontynuowania jazdy.

Kłopotliwe jest więc ocenienie na ile dany uszczerbek szyby kwalifikuje szybę do wymiany. Niewątpliwie jeśli uszkodzony obszar jest większy niż kilka centymetrów kwadratowych, konieczna będzie wymiana. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, dlatego zawsze dobrze jest poprosić specjalistę od naprawy szyb, aby przyjrzał się szybie.

Pęknięta szyba może też powodować wnikanie wody do wnętrza. W konsekwencji szyby mogą szybciej parować i również zmniejszyć widoczność. Ponadto możliwe jest uszkodzenie elektroniki i tapicerki.

Bezpieczeństwo jazdy to też jakość szyby

Nawet jeśli wydaje nam się, że jeszcze można kontynuować jazdę z taką szybą (np. do następnego sezonu zimowego), to warto mieć świadomość, że przednia szyba nie odpowiada tylko za widoczność. Ważną funkcją przedniej szyby jest też prawidłowe wyzwalanie poduszek powietrznych. Uszkodzona szyba może nie zapewnić wytrzymałości potrzebnej do wyzwolenia poduszki powietrznej.

Ponadto przednia szyba powinna również zapobiegać wyrzucaniu przy wypadku. Jeśli pasy bezpieczeństwa są niezapięte albo zapięte nieprawidłowo, to przednia szyba powinna zapewnić przynajmniej fragmentaryczną ochronę.

Przepisy dotyczące szyb w autach

Usterki na szybie są również zakwalifikowane przez ustawodawcę jako element badania technicznego. Nawet jeśli do tej pory nie było zastrzeżeń dot. szyby w stacji kontroli pojazdów, to w każdej chwili mogą się pojawić.

Jest to zwłaszcza istotne w kontekście zmian w przepisach, które mają z jednej strony zwiększyć skrupulatność kontroli i wysokość kar za powierzchowne kontrole. Z drugiej strony stacje kontroli za nieprzedłużenie przeglądu również otrzymują dodatkowe opłaty.

Zawsze również w czasie kontroli policyjnej, funkcjonariusz może stwierdzić ograniczoną widoczność pojazdu przez uszczerbki na szybie. Może to wiązać się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, mandatem, a nawet koniecznością odholowania pojazdu.

Wymiana szyby – czy jest się czego bać?

Należy mieć świadomość, że jakiekolwiek niedoskonałości prowadzą w dłuższej perspektywie do dalszych uszczerbków. Oznacza to, że jeśli zwlekamy z wymianą, to i tak poniesiemy w przyszłości koszt. Może on być nawet większy w przypadku spowodowania kolizji przez kłopoty z widocznością.

Niewielu kierowców ma świadomość, że ich ubezpieczenia zawierają ochronę szyby. Jest ona często w promocyjnej cenie do ubezpieczenia OC, Assistance lub AC. Warto więc zajrzeć w warunki umowy z ubezpieczycielem i ew. zapytać o procedurę i wysokość wypłaty odszkodowania.

Co ważne, możliwa jest nawet naprawa szyby przedniej, bez jej wymiany. Wtedy stanowi to ułamek kosztu jej wymiany. Należy jednak zawczasu skontaktować się ze specjalistą. Powinien on określić czy naprawa jest możliwa oraz powinien przedstawić koszt usługi.