Ozonowanie klimatyzacji – dlaczego warto?

Usunięcie przykrych zapachów

Zapach pleśni, który pojawia się chwilę po włączeniu klimatyzacji w samochodzie, występuje w większości aut. Nie ma nic wspólnego z dbaniem o czystość w pojeździe, a odpowiedzialna jest za niego wilgoć zalegająca w układzie. Cząsteczki wciągane z powietrzem zewnętrznym (bakterie, zarodniki i brud) lokują się w urządzeniu podczas użytkowania klimatyzacji. Gdy występuje nadmiar wilgoci, drobiny te osadzają się w ciepłym, ciemnym, wilgotnym parowniku i obudowie.

Ozonowanie klimatyzacji to również dobry sposób na pozbycie się innych nieprzyjemnych zapachów, w tym tych, które powstają mi.in. przez:

  • palenie papierosów w aucie,
  • zalanie samochodu,
  • garażowanie w nieodpowiednim środowisku,
  • przewożenie zwierząt,
  • rozlanie środków chemicznych na tapicerce.

 

Wyeliminowanie groźnych dla zdrowia drobnoustrojów

Grzyby, pleśń, wirusy, baterie, roztocza – wszystkie z nich świetnie czują się w ciemnych, ciepłych i wilgotnych miejscach. Ozonowanie klimatyzacji jest jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby się ich pozbyć nie tylko szybko, ale również skutecznie. Ozon jest cząsteczką wykazującą silne właściwości sterylizujące i działa kilkadziesiąt razy bardziej efektywnie niż chlor. Wchodzi w reakcję z drobnoustrojami, a następnie je niszczy. Ozonowanie klimatyzacji jest w stanie ze stuprocentową skutecznością wybić wszystkie zarazki.

Dlaczego jest to ważne? Tak jak nieprzyjemny zapach jest po prostu niedogodnością, to nagromadzanie się drobnoustrojów stwarza realne zagrożenia dla zdrowia kierowcy i pasażerów – a takiej sytuacji nie można bagatelizować. Przebywanie w samochodzie, w którym klimatyzacja wtłacza do wnętrza niewyobrażalne ilości mikroorganizmów, może przyczynić się do nasilenia objawów alergii, infekcji dróg oddechowych, skóry i oczu. Taki stan jest szczególnie niebezpieczny dla wszystkich osób, które borykają się z uczuleniami, jak również dla dzieci i ludzi starszych.

 

Lepsze działanie klimatyzacji

Niezależnie od tego, czy występują problemy związane z nieprzyjemnymi zapachami, eksperci przyjmują ogólną zasadę co do tego, że system klimatyzacji należy sprawdzać co dwa lata. Powinno to obejmować kontrolę rdzenia parownika oraz wszystkich przewodów i wężyków, aby upewnić się, że nie wystąpiły wycieki oraz zatkanie skraplacza. Zaleca się także, aby w tym okresie dokonać ozonowania klimatyzacji. Wykonanie tego zabiegu uniemożliwi namnażanie się drobnoustrojów i wyeliminuje je, zanim te dadzą o sobie znać.