Ochrona przed słońcem w samochodzie – co wybrać?

Legalne przyciemnianie szyb

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby legalnie przyciemnić szyby. Szyby w zakresie pola widzenia kierowcy wynoszą 180 stopni i muszą posiadać odpowiednią przepuszczalność światła. Szyba czołowa wymaga przepuszczalności na poziomie nie mniejszej niż 75% zaś dla szyb bocznych od strony kierowcy i pasażera nie może mniej niż 70%. 

Ciekawostką jest fakt, że auta wyprodukowane po roku 2000 mają seryjnie przyciemnione szyby, zatem dodatkowe oklejenie folią sprawi, że wymagana przepuszczalność światła nie spełni wymogów norm nominalnych.  Jeśli chodzi o szyby tylne boczne oraz tylną szybę auta nie ma ustalonych norm związanych z przepuszczalnością światła. Trzeba jednak pamiętać, aby folie posiadały wymagany atest, aby podczas kontroli nie okazało się, że zostały zastosowane nieodpowiednie folie.

Czy warto przyciemnić szyby folią? 

Jednym z najważniejszych atutów przyciemniania szyb folią jest zwiększenie prywatności w aucie, skutkuje też tym, że komfort klimatyczny podczas jazdy autem jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Folie również zwiększają naszą ochronę podczas ewentualnej kolizji, ponieważ rozbite szkło bądź kamienie, zamiast wylądować w aucie, przyklejają się do folii. Trwałość prawidłowo założonej folii może wynosić nawet do 10 lat. 

Osłony przeciwsłoneczne – tańsza opcja względem folii przyciemniającej?

Osłony przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić przed słońcem i zapewnić minimum prywatności w pojeździe, ponieważ nie zakrywają w pełni całej szyby. Są tańszą alternatywną względem folii, ale trzeba pamiętać, że nie zapewniają takiej ochrony przed różnymi elementami.  Podstawowe osłony przeciwsłoneczne wykonane są z kawałka cienkiego tworzywa sztucznego. Mogą występować w przeróżnych wzorach, kształtach oraz interesujących motywach. Dzięki takiej różnorodności nasze dzieci mogą być zachwycone dzięki ulubionemu motywowi z przeróżnych filmów bądź bajek.

Osłony występują też w różnych wariantach:

  • rolety na przyssawki,
  • osłonki na przyssawki,
  • osłonki day&night przednie,
  • osłonki kolorowe.

Przyciemnianie szyb folią czy jednak osłonką – co lepsze?

Wybór sposobu przyciemnienia szyb tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji tego, czego oczekujesz. Szyby przyciemniane folią gwarantują zwiększenie prywatności w aucie, jak i również polepszeniu komfortu klimatycznego. Zabezpieczają również pojazd dzięki funkcji ochronnej zatrzymując drobinki szkła.

Osłony z drugiej strony są tańszą alternatywą i dzięki swojemu kształtowi zapewniają minimum prywatności i ochrony przed słońcem. Wybór należy do ciebie, czy wystarczy minimum ochrony i prywatności dzięki osłonom, czy jednak pełen zakres ochrony przed słońcem dzięki użyciu folii przyciemniającej. Pamiętaj jednak, że ważnym aspektem w przyciemnianiu szyb folią jest odpowiedni atest i profesjonalne wykonawstwo firm specjalizujących się takimi usługami.

menuarrow-down