Lakierowanie samochodu – najważniejsze informacje

 

Oczyszczenie powierzchni

Pierwszą rzeczą w tym temacie jest oczywiście oczyszczenie powierzchni, która będzie lakierowana. Jest to zupełną koniecznością, gdyż dopiero wtedy lakier będzie dobrze się trzymał. W przeciwnym wypadku cała nasza praca pójdzie na marne.  Aby to zrobić każdy użytkownik będzie potrzebował arkusze papieru ściernego o różnych grubościach ziarna. Ten rodzaj prac nosi nazwę szlifowanie.

Dodatkowo należy pamiętać, aby powierzchnie, która nie będzie poddana obróbce dokładnie zabezpieczyć. W tym celu można użyć taśmy. Warto o to zadbać, ponieważ po skończonej pracy wystarczy usunąć taśmę i gotowe. W przeciwnym wypadku konieczne będzie wykonanie dodatkowej pracy, z racji uszkodzenia elementu, który nie został zabezpieczony.  Zadanie może być wykonane poprzez użycie maszyny lub też własnoręcznie, jeśli użytkownik posiada specjalistycznego sprzętu. Zależnie od tego ile wysiłku zostanie włożone w szlifowanie, będzie miało to później duży wpływ na efekt końcowy. Dlatego właśnie pierwszy etap jest tak ważny i należy się do niego przyłożyć oraz sumiennie wykonać zadanie.

Położenie podkładu

Kolejną rzeczą zaraz po dokładnym szlifowaniu, będzie położenie na tę powierzchnię podkładu. Jest to również ważny element w całym procesie. Podkład powinien być położony bardzo starannie. Nawet drobna pomyłka może później skutkować tym, że nie będziemy zadowoleni z efektu pracy. Podkład powinien być nakładany poprzez delikatne ruchy nadgarstka. Oczywiście należy pamiętać o zabezpieczeniu swojego zdrowia, poprzez założenie maski ochronnej, przeznaczonej do wykonywania tego typu prac.

Położenie lakieru właściwego

Jest to ostatni, najważniejszy etap, przez który wykonawca będzie zmagał się podczas pracy przy swoim samochodzie. Tutaj również należy pamiętać o włożeniu maseczki. Lakierowanie w ostatnim etapie może przysporzyć trochę stresu, ponieważ nie ma tutaj miejsca na pomyłkę.

Trzeba bardzo starannie nakładać kolejne warstwy lakieru. Jeżeli w jednym miejscu za długo przytrzymamy pistolet do malowania, istnieje ryzyko powstania tzw. "zacieku" i pracę będzie trzeba zaczynać od początku, lub później korygować podczas polerowania. Warto jednak skupić na tym etapie największą uwagę, a z pewnością praca będzie wykonana perfekcyjnie oraz przyniesie dużo satysfakcji. Takie prace zawsze warto zlecić specjaliście!