Kamień spowodował odprysk na szybie czołowej? Da się to naprawić!

Na czym polega naprawa szyby czołowej?

Proces naprawy szyby jest zwykle błyskawiczny i może zostać wykonany przez techników zajmujących się regeneracją. Najpierw kontroluje się stan uszkodzenia, aby upewnić się, że ten rodzaj naprawy jest odpowiedni do danej sytuacji. Ocena polega na zbadaniu rozmiaru i głębokości pęknięcia, a także ilości zanieczyszczeń osadzonych w uszkodzonym obszarze.

Po oczyszczeniu rys, uszkodzenie jest wypełniane specjalnym materiałem żywicznym, który jest następnie utwardzany światłem ultrafioletowym. Żywica schnie bezbarwnie i wtapia się w szkło szyby przedniej. Jej nadmiar zostaje usunięty, dzięki czemu można otrzymać gładką  powierzchnię. Cały proces zajmuje około trzydziestu minut, a klient zyskuje przednią szybę, która wygląda i działa jak nowa.

 

Dlaczego warto szybko pozbyć się odprysków?

Mimo że uszkodzenia wydają się bardzo niewielkie, ważne jest, aby naprawić szybę tak szybko, jak to możliwe. Jeśli zanieczyszczenia zostaną osadzone w obszarze rys, naprawa będzie mniej skuteczna, a niekiedy nawet niemożliwa bez zastosowania specjalistycznych narzędzi i preparatów. Gdy brudu będzie zbyt dużo (będzie on tłusty, zabarwiony, osadzony głęboko), a pękniecie zajmuje dużą część szyby, to niekiedy konieczna będzie jej wymiana.

Nawet płyn do spryskiwaczy szyb, który zawiera barwniki, może na stałe zmienić kolor w miejscu pęknięcia. Gdy naprawa szyb zostanie ostatecznie wykonana, wynik nie będzie aż tak spektakularny, gdyby regeneracja odbyła się szybciej. Zamiast tego obszar będzie miał mętny lub brudny wygląd, ponieważ żywica zapieczętuje zanieczyszczenia.

Aby uzyskać najlepsze efekty, naprawa powinna zostać wykonana w ciągu kilku dni po wystąpieniu uszkodzenia. Pozostawione pękniecie może z czasem zwiększać swoje „pajęczyny”, a nawet przerodzić się w jedną długą, widoczną rysę. Gdy pojawi się odprysk, dobrym pomysłem jest:

  • zabezpieczenie uszkodzenia folią i taśmą,
  • garażowanie samochodu,
  • niepodróżowanie w złej pogodzie,
  • niewłączanie wycieraczek (wtłaczają one brud do rys),
  • niestosowanie płynu do spryskiwaczy,
  • udanie się do zakładu, w celu wyeliminowania uszkodzenia.

 

Jak uniknąć odprysków?

Uszkodzeń szyby czołowej można częściowo uniknąć, zachowując bezpieczną odległość od innych pojazdów na drodze, szczególnie wywrotek lub tych, które przewożą np. materiały budowlane. Jednak w rzeczywistości w zdecydowanej większości przypadków kamienie wyrzucane przez koła aut potrafią z impetem trafić w szybę znajdującą się kilka, a nawet i kilkanaście metrów dalej. Całkowite wyeliminowanie zagrożenia jest więc niemożliwe, ale zachowanie środków ostrożności na pewno nigdy nie zaszkodzi.