Jakie żarówki motocyklowe wybrać do swojego motocykla?

Żarówki motocyklowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Ilość wypadków na polskich drogach, do których dochodzi każdego dnia, jest zatrważająca. Z tego względu należy zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie poruszania się po jezdni. O bezpieczeństwo musi dbać każdy, jednak motocykliści szczególnie. Ważne jest nie tylko poruszanie się po jezdni według obowiązujących zasad ruchu drogowego, ale również troska o prawidłowy stan techniczny pojazdu, w szczególności jego oświetlenia.

Po pierwsze zwróć uwagę czy wybrane przez Ciebie żarówki posiadają homologacje. Homologacja to potwierdzenie, że dany produkt może być użytkowany w pojazdach poruszających się po drogach. Homologacja uwzględnia zarówno dane techniczne danego produktu, jak i jego bezpieczeństwo użytkowania.

Po drugie żarówka montowana w reflektorze motocykla powinna emitować odpowiednio długą wiązkę światła. Co wydaje się szczególnie istotne, w trakcie nocnej jazdy lub jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Po trzecie, sprawdź, jakiego rodzaju oświetlenie powinno być stosowane w Twoim motocyklu. Często okazuje się, że w przypadku motocykli, ze względu na to, że mają one niską moc instalacji elektrycznej, klasyczne żarówki nie znajdą zastosowania. Po czwarte zwróć uwagę na takie parametry jak: odporność na wstrząsy oraz żywotność.

Jakie żarówki wybrać?

Zalecamy postawić na zakup żarówek sprawdzonych firm, specjalizujących się w ich produkcji. Żarówki te są nieco droższe, jednak ich jakość — wysoka, co czyni zakup doskonałą inwestycją. Decydując się na zakup żarówek mniej znanych firm, o niższej cenie finalnie narażamy się na jeszcze wyższe koszty. Wprawdzie jednorazowo może i nieco zaoszczędzimy, jednak takie żarówki szybko ulegają awariom, co wiąże się z ich częstą wymianą. Oprócz generowania wyższych kosztów naraża nas to na niebezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli żarówa ulegnie awarii w trakcie jazdy.

Czy samodzielna wymiana żarówki w motocyklu to dobry pomysł?

Jak już wiemy, wybór odpowiednich żarówek samochodowych to gwarancja prawidłowo działającego oświetlenia motocykla. Wpływa to na bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Choć może się wydawać, że wymiana żarówki to banalnie proste zadanie, jednak nie warto wykonywać tego na własną rękę.

Powierzenie wymiany żarówki doświadczonym specjalistom wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. W szczególności, gdy nie chcemy, aby nasz motocykl uległ uszkodzeniu lub nie chcemy narazić naszego bezpieczeństwa ze względu na źle dobraną żarówkę.