Jakie są typy żarówek w reflektorach samochodowych?

 

Rodzaje żarówek samochodowych

W samochodach wykorzystuje się bardzo dużo różnych rodzajów żarówek, dlatego w artykule skupimy się na tych najpopularniejszych, które najczęściej wymagają wymiany.

Żarówki samochodowe dzieli się przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Stosując takie kryterium wyróżniamy następujące rodzaje: żarówki reflektorów głównych, żarówki lamp tylnych, bocznych, kierunkowych, obrysowych i dodatkowych oraz żarówki lamp przeciwmgielnych.

W poszczególnych rodzajach oświetlanie najczęściej stosowane są następujące żarówki:

  • reflektory główne – żarówki halogenowe H1, H2, H4, H7, H9, H11, H15, HB3, HB4 oraz żarówki ksenonowe D2S, D2R, D1R;
  • lampy tylne - P21W, P21/5W;
  • lamy boczne - W5W, R5W;
  • lampy kierunkowe - P21W, PY21W, W5W, R5W;
  • lampy obrysowe i dodatkowe - R5W, P215W, W5W, C5W;
  • lampy przeciwmgielne - żarówki halogenowe H3, H4, H11 i H15.

Należy pamiętać, że wszystkie żarówki wykorzystywane w samochodach muszą spełniać normy ECE.

Obecnie najczęściej wykorzystywanymi w większości samochodów żarówkami są żarówki halogenowe H1, H4 i H7. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę tych trzech typów żarówek.

Żarówki H1 są żarówkami posiadającymi jeden żarnik. Najczęściej wykorzystywane są w światłach mijania oraz światłach drogowych. Wydajność tych żarówek to około 1550 lumenów, a ich trwałość wynosi ok. 330-350 godzin. Na rynku można znaleźć również żarówki H1 o większej wydajności, ale wówczas są one dużo mniej trwałe, czasem nawet o połowę.

Żarówki H4 to żarówki halogenowe posiadające dwa żarniki. Ten rodzaj żarówek może być wykorzystywany zarówno w światłach drogowych oraz mijania, jak również w lampach przeciwmgielnych. Wydajność tych świateł wynosi ok. 1000 lumenów.

Z uwagi na to, że w żarówkach tych wykorzystywane są dwa żarniki pomiędzy nimi umieszczona jest metalowa płytka, która przysłania część światła, dzięki czemu światła mijania nie oślepiają innych kierowców. Trwałość tych żarówek wynosi od 300 do nawet 700 godzin, w zależności od tego, jak będą one eksploatowane.

Żarówki H7 wykorzystywane są przede wszystkim w światłach mijanie i drogowych. Ich trwałość wynosi od 330 do 550 godzin, a wydajność ok. 1500 lumenów.

Wymiana żarówek – jak to zrobić?

Jeżeli jedna z żarówek w samochodzie się przepaliła, to należy ją wymienić. Zaleca się wymianę obu żarówek danego rodzaju jednocześnie. Z uwagi na ograniczoną trwałość żarówek bardzo prawdopodobne jest, że druga żarówka przepali się w najbliższym czasie i też będzie wymagała wymiany.

Jeżeli temat wymiany żarówek w samochodzie jest nam obcy i w ogóle nie wiemy jak się za to zabrać, najlepiej jest zlecić to zadanie profesjonalistom z serwisu, którzy mają odpowiednią wiedzą i doświadczenie. Owszem, trzeba będzie za to zapłacić, ale przynajmniej będziemy mieć pewność, że zostało to dobrze wykonane, a dodatkowo zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy poświęcić na doszkalanie się w zakresie wymiany żarówki.

menuarrow-down