Jakie lampy oświetlają drogę w moim aucie?

 

Jakie są rodzaje oświetlenia samochodowego? Co je różni?

Niezależnie od tego, jaki konkretnie samochód posiadasz, rodzaje oświetlenia są te same. Każdy z nich jest odpowiedni do stosowania w innych warunkach pogodowych. Jakie są to rodzaje?

  • Światła mijania (białe). Są nazywane także światłami krótkimi. Ich używanie jest obowiązkowe od zmierzchu do świtu. Można korzystać z nich zamiennie ze światłami do jazdy dziennej.
  • Światła do jazdy dziennej (białe). Podobnie jak ze świateł mijania korzystamy z nich od zmierzchu do świtu, mogą być używane zamiennie. 
  • Światła drogowe (białe). Nazywamy je również światłami długimi. Ze względu na to, że oświetlają długi odcinek przed samochodem, powinny być używane w nocy. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one oślepiać użytkowników drogi nadjeżdżających z naprzeciwka. W momencie, w którym widzimy zbliżający się inny pojazd, należy natychmiast przełączyć je na światła mijania. 
  • Światła przeciwmgłowe (przednie białe lub żółte selektywne, tylne czerwone). Znajdują się zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Używamy w ich w niesprzyjających warunkach pogodowych, by uczynić nasz samochód lepiej widocznym na drodze. 
  • Kierunkowskazy (żółte). Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj świateł służy do sygnalizacji zmiany kierunku ruchu czy zmiany pasa na jezdni. Należy pamiętać o ich prawidłowym używaniu w ruchu drogowym, gdyż informują one innych użytkowników ruchu o naszych zamiarach. 
  • Światła hamowania/stopu. Umieszczone z tyłu pojazdu. Zapalają się one automatycznie gdy rozpoczniemy hamowanie, informując tym samym pojazdy poruszające się za nami o tym, że należy zwolnić. 
  • Światła pozycyjne. Używane zamiennie ze światłami awaryjnymi. 
  • Światła awaryjne. Używane podczas sytuacji wyjątkowych. Może to być na przykład awaria pojazdu, czy konieczność postoju w nietypowym miejscu. Zamiennie można użyć świateł pozycyjnych. 
  • Światła odblaskowe. Te światła mają za zadanie zapewnić widoczność pojazdu, który jest oświetlony przez inne auto w nocy. Powinny być widoczne z minimum 150 metrów, by właściwie zapewnić bezpieczeństwo.

Dbanie o światła samochodowe

By światła w naszym samochodzie posłużyły nam przez długi czas, należy pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji i konserwacji. Wykonanie czynności konserwacyjnych na własną rękę jest oczywiście możliwe, lecz  pracochłonne. Z tego względu zdecydowanie lepszym pomysłem będzie oddanie naszego pojazdu w ręce profesjonalistów w odpowiednim serwisie. Dokonają oni niezbędnych czynności w sposób profesjonalny, a my będziemy mogli być spokojni o stan świateł w samochodzie.