Jak zadbać o właściwe ubezpieczenie swojego samochodu?

 

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej

Jeżeli dojdzie do szkody komunikacyjnej, to właśnie sprawca zdarzenia jest zobowiązany do pokrycia kosztów. Może chodzić o szkody rzeczowe – na pojeździe, ale także związane z leczeniem, rehabilitacją, czy transportem do szpitala osób poszkodowanych. Niekiedy suma tych kosztów może przekraczać możliwości finansowe sprawcy. I właśnie w takiej sytuacji przydaje się ubezpieczenie OC. To właśnie ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia tych kosztów. To rozwiązanie daje nam poczucie bezpieczeństwa finansowego. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to sprawa wyboru. Ustawodawca nakłada na nas obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC i to niezależnie czy posiadany przez nas pojazd jest używany, czy tylko stoi w garażu.

Składka ubezpieczenia, to stosunkowo niewielki wydatek w porównaniu z ochroną, którą nam zapewnia. Składka ubezpieczeniowa zależy od wielu czynników. Towarzystwa biorą pod uwagę wiek kierowcy, jego płeć, miejsce zamieszkania, a także czas bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia. Jeżeli sprawca wypadku nie miał ważnego OC, to odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a następnie zwrotu tej kwoty będzie dochodził od sprawcy.

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Jest to dobrowolne ubezpieczenie. Zazwyczaj składka jest o wiele niższa niż w przypadku OC. Ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów leczenia, rehabilitacji i transportu do szpitala. Przy wyborze warto zwrócić, jaki jest zakres odpowiedzialności Towarzystwa, a także czy dotyczy jedynie kierowcy, czy także pasażerów.

Co w sytuacji, gdy ubezpieczyciel nie uznał naszego odwołania?

Gdy nasze odwołanie zostanie odrzucone i wyczerpaliśmy już wszystkie przysługujące nam metody odwołania można zgłosić się o pomoc do Rzecznika Finansowego. Do takiego Rzecznika można złożyć dwa rodzaje wniosków:

  • Wniosek o interwencję.
  • Wniosek o pomoc w polubownym rozwiązaniu trwającego sporu.

Złożenie któregokolwiek z wyżej wymienionych wniosków jest całkowicie bezpłatne. Do wniosku należy jednak dołączyć całą dokumentację oraz korespondencję pomiędzy poszkodowanym, a ubezpieczycielem. Gotowy wzór wniosku wraz z danymi adresowymi rzecznika można znaleźć w Internecie, a konkretniej na stronie rzecznika finansowego.

Czy warto wystąpić o odszkodowanie do sądu?

W przypadku, gdy odwołanie oraz interwencja rzecznika finansowego nie przyniosą rezultatu dobrym wyjściem jest wejście na drogę sądową. Niestety postępowanie może wiązać się z długim czasem oczekiwania oraz dodatkowymi kosztami.

Warto też pamiętać o prawniku. Zakłady ubezpieczeń zawsze zatrudniają profesjonalistów dlatego dobrze jest, gdy i poszkodowanego reprezentuje osoba zajmująca się takim sprawami nie po raz pierwszy. Ponadto specjalista oceni szanse na uzyskanie odszkodowania, jego kwotę oraz doradzi czy warto wchodzić na drogę sądową.