Jak nakładać wosk na lakier samochodu?

 

Przed nałożeniem wosku

Początkowo, należy przede wszystkim zbadać stan lakieru. Im lepszy stan lakieru, tym lepszy rezultat osiągniemy. Taki test wykonuje się po umyciu auta przy wykorzystaniu dłoni. Przy wystąpieniu uszczerbków trzeba się ich pozbyć. Kolejno, wykonuje się glinkowanie, którego zadaniem jest dokładne oczyszczenie powłoki auta ze starego wosku i innych uporczywych zanieczyszczeń. Ważne jest, aby pamiętać, że im mniej zanieczyszczeń i uszczerbków na karoserii, tym dłuższy będzie uzyskany efekt woskowania.

Rzeczą kluczową jest oczywiście wosk. Oprócz niego przydatny okaże się specjalny aplikator z gąbeczką. Dzięki niemu wosk będzie rozprowadzony równomiernie. Przy pomocy zwykłej ściereczki lub dłoni uzyskanie takiego efektu będzie niezwykle trudne. Oprócz aplikatora niezbędne będą ściereczki z mikrowłókna, dzięki którym będzie przeprowadzane polerowanie.

Odpowiednie warunki

Wosk powinno nakładać się na chłodną karoserię, najlepiej w cieniu. Woskując samochód w upalny, słoneczny dzień nie uzyskamy odpowiedniego rezultatu, a tylko pogorszymy stan karoserii. Należy jeszcze pamiętać, że po nałożeniu lakieru, powierzchnia nie powinna mieć styczności z wodą przez następne 24 godziny. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja takiemu zabiegowi, dobrym miejscem na pokrycie lakieru woskiem będzie garaż.

Nakładanie wosku

Wykorzystując specjalny aplikator i dozując niewielkie ilości wosku należy ostrożnie i bardzo dokładnie rozprowadzać go po karoserii. Zbyt duża dawka wosku może spowodować wystąpienie smug. Aplikując wosk na lakier, dobrym pomysłem jest podzielić karoserię na sektory, mniejsze części. Przykładowo można zacząć od drzwi i maski. 

Po aplikacji wosku należy zacząć polerowanie przy pomocy ściereczki z mikrowłókna, wykonując koliste ruchy. Czynność ta powinna trwać do momentu uzyskania gładkiej i lustrzanej powierzchni. Dodatkową wskazówką jest to, że odpowiednio rozprowadzony wosk ma właściwości hydrofobowe, zatem na jego powierzchni widoczne będą krople wody.

Ostatnim krokiem jest czekanie. Wosk będzie dobrze związany z lakierem w ciągu kilku godzin. W tym czasie rekomenduje się, by auto stało w zadaszonym i zacienionym miejscu.

Bardzo często samodzielne nakładanie wosku okazuje się niezwykle kłopotliwe. Trzeba obserwować pogodę, by warunki atmosferyczne były odpowiednie. Konieczne jest kupno specjalistycznych narzędzi. W dodatku proces ten jest bardzo czasochłonny. Być może okaże się, że lepszą i pewniejszą opcją będzie skorzystanie z usług specjalistów.