Jak i kiedy używać poprawnie świateł przeciwmgłowych w samochodzie?

Nieuzasadnione użycie świateł przeciwmgłowych

Przepisy prawa drogowego jasno wskazują, kiedy jako kierowca możesz użyć świateł przeciwmgłowych i wcale nie jest to tak często, jak by się z pozoru mogło wydawać.  Musisz mieć tutaj na względzie, że ich nieuzasadnione i nieprawidłowe użycie, może oślepić innego kierowcę, jadącego z naprzeciwka, spowodować kolizję drogową, a nawet większy wypadek. Nie wspominając już o punktach karnych i mandacie, który Cię wtedy również nie ominie.

Pamiętaj, że jeżeli za oknami tylko delikatnie pada, zdecydowanie wystarczy, że włączysz standardowe światła mijania oraz miej na względzie fakt, że jakiekolwiek włączenie świateł przeciwmgłowych, nie zwalnia Cię z konieczności włączenia świateł mijania. Jedno nie wyklucza drugiego.

Światła przeciwmgłowe w samochodzie

Jeżeli nie jesteś pewien czy możesz użyć świateł przeciwmgłowych, musisz wiedzieć, że nie każdy samochód jest w nie produkcyjnie wyposażony. Mowa tutaj jednak o światłach przeciwmgłowych przednich, gdyż tylnych już nie może u Ciebie zabraknąć, przynajmniej w określonym zakresie. Wystarczy, że Twój samochód  będzie wyposażony w jedno światło przeciwmgłowe tylne, ale musi być ono wtedy odpowiednio zamontowane po lewej stronie na wysokości minimum 25 cm od jezdni i nie wyżej niż 100 cm. 

Jeżeli Twój samochód jest wyposażony w przednie światła przeciwmgłowe, to tutaj bardzo ważne jest symetryczne rozmieszczenie dwóch lamp i zamontowanie ich na wysokości nie niższej niż 25 cm nad jezdnią.

Kiedy możesz używać świateł przeciwmgłowych?

Kiedy zatem możesz używać przedmiotowych świateł? Z pewnością będzie to dzień bardzo obfitych opadów, ograniczających widoczność, oczywiście dzień gęstej mgły, ale również sytuacja, jeżeli znajdujesz się na drodze krętej, w czasie od zmierzchu do świtu. Ponadto, gdy przejrzystość powietrza jest mniejsza niż 50 m, możesz bez problemu włączyć tylne światła przeciwmgłowe, ale jeśli widoczność się poprawiła, to jesteś wówczas zobowiązany do ich natychmiastowego wyłączenia.

Na koniec pamiętaj o tym, że znajomość przepisów prawa drogowego i odpowiedniego posługiwania się światłami w samochodzie to jedno, ale zawsze też dostosowuj tempo swojej jazdy do warunków na drodze oraz regularnie sprawdzaj stan swojego samochodu.