Jak dbać o klimatyzację w aucie?

 

Wietrzenie pojazdu przed włączeniem klimatyzacji

Ma to na celu wyrównanie temperatury pojazdu z temperaturą otoczenia. Taki zabieg pozwoli na szybsze schodzenie powietrza w samochodzie. Po włączeniu klimatyzacji należy jak najszybciej zamknąć okna. Wtedy nie będą docierać warunki pogodowe z zewnątrz, przeszkadzające w ustabilizowaniu żądanej temperatury.

Różnica temperatur może spowodować zaparowanie szyb. Wtedy warto włączyć klimatyzację. Widoczność poprawi się szybciej a nadmiar wilgoci zostanie usunięty.

Regularne użytkowanie

Bardzo ważne jest użytkowanie klimatyzacji minimum raz w tygodniu. Zaniedbanie w tym temacie spowoduje osadzenie się oleju na poszczególnych podzespołach, co spowoduje złe nasmarowanie sprężarki. To znaczy również, że nie można zaniechać używania klimatyzacji także w zimie. Krótki zabieg pozwoli przedłużyć żywotność części.

Regularne przeglądy

Każdy przegląd klimatyzacji wymaga wyczyszczenia układu i wymiany filtra kabinowego. Czyszczenie może odbywać się za pomocą ozonowania lub ultradźwięków. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić przed zimą, czyli po okresie wzmożonej eksploatacji klimatyzacji.

Gdy samochód jest eksploatowany w trudnych warunkach, należy częściej czyścić układ. Pojazd naraża się na dodatkowe zabrudzenia, jak kamienie, pył, zanieczyszczone powietrze czy liście z drzew.

Nieprzyjemny zapach czy zaparowane szyby świadczą, że mechanizm nie działa prawidłowo. Wtedy trzeba szybko jechać do serwisu celem wyczyszczenia klimatyzacji. Nie można poddawać jej samodzielnym naprawom. Tylko w stacjach serwisowych można spotkać profesjonalny sprzęt, kosztujący przeważnie kilka tysięcy złotych. Dobre działanie klimatyzacji będzie pozytywnie oddziaływać na zdrowie kierowcy i pasażerów. Nieprawidłowe działanie może przyczynić się do wielu chorób układu oddechowego.

Wymiana osuszacza i uzupełnianie płynu

Sama część może kosztować nawet kilkaset złotych. Jednak spełnia ona bardzo ważną funkcję – zapobiega przedostawaniu się nadmiaru wilgoci. To przez ten czynnik gromadzą się baterie czy inne zanieczyszczenia. Wymiana osuszacza spowoduje, że pozostałe elementy nie będą rdzewieć.

Klimatyzacja charakteryzuje się tym, że nie jest całkowicie szczelna, dlatego należy regularnie uzupełniać czynnik chłodzący. Wtedy warto udać się do serwisu, gdzie przeprowadzona zostanie także próba szczelności.

menuarrow-down