Dlaczego lampy słabo świecą? Pora na regenerację

 

Pierwszy krok — wymiana zewnętrznej warstwy lampy

Chodzi o nadmiernie zmatowione i porysowane szkło, które drastycznie ogranicza ilość światła przedostającego się na zewnętrza reflektora. Mniejsza widoczność podczas jazdy przekłada się na mniejsze bezpieczeństwo podczas jazdy nocą. Nie wolno więc zaniedbać stanu naszych przednich reflektorów. Oprócz kwestii bezpieczeństwa jazdy nie bez znaczenia jest również estetyczny aspekt związany z posiadaniem zżółkłych szkieł lamp.

Zakup nowego reflektora jest w takiej sytuacji zbędnym wydatkiem – o wiele taniej wyjdzie nas regeneracja wyłącznie jego uszkodzonej części, czyli szkła. Polerowanie reflektorów na własną rękę jest stosunkowo prostym zadaniem. Musimy jedynie wybrać, czy zamierzamy robić to bez wymontowywania lampy z karoserii. W obu przypadkach uzyskamy podobne rezultaty, przy czym ponowny montaż lamp zajmie nam więcej czasu.

Czy korozja ma wpływ na wydajność przednich reflektorów?

To, jak mocno świeca żarówki zależy między innymi od bezproblemowego przepływu prądu z baterii do lamp. Za pomocą miernika możemy sprawdzić napięcie na danej żarówce. Jeżeli nie uda nam się wykryć przyczyny odpowiedzialnej za słabe świecenie żarówek w przednich reflektorach, będziemy musieli dokładnie zbadać elementy systemu oświetlenia w naszym samochodzie. W tym celu sprawdzamy stan złączy i gniazd przekaźników oraz bezpieczników.

Oprócz tego trzeba zweryfikować kostki połączeniowe, które znajdują się wewnątrz komory silnika. To właśnie one są szczególnie narażone na zalanie i w rezultacie korozję. Wykryty brud należy dokładnie usunąć, a następnie nanieść specjalny preparat ułatwiający prawidłowy przepływ prądu. W ostateczności za szwankujące reflektory może odpowiadać wadliwe połączenie ich oprawy z nadwoziem samochodu.

Co z odbłyśnikami?

W przypadku lamp wykorzystujących słabiej jakości żarówkami musimy liczyć się z tym, że ich lakierowane elementy będą się z czasem wypalały. W rezultacie powstaje osad, który pokrywa wewnętrzną część reflektora.

Brak filtra UV to kolejny powód, dla którego nie warto kupować tanich żarówek od nieznanych producentów. Nieszczelne klosze również mogą przyczynić się do obniżenia żywotności naszych reflektorów. Jeżeli pozwalają przedostawać się do środka wodzie oraz soli, to szybko dojdzie do zmatowienia odbłyśnika, czyli kluczowego elementu każdej lampy. Wymiana tych elementów pozwoli na skuteczną regenerację naszych reflektorów bez potrzeby kupna nowej lampy.