Czy zawsze trzeba wymieniać uszkodzoną szybę?

 

Czy w każdym przypadku wymiana szyby jest konieczna?

Według wielu specjalistów nie ma potrzeby wymiany uszkodzonej szyby samochodowej w każdym przypadku. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym, istnieje pewien zapis, który mówi, że pojazd, który uczestniczy w ruchu drogowym musi zapewniać odpowiednią widoczność kierowcy. Jednak jest to zapisek, który nie został dokładnie sprecyzowany i można go różnie interpretować. Czy mały odprysk utrudnia w znacznym stopniu widoczność? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. 

 

Czy przednią szybę można naprawić?

Pewne jest, że przy zastosowaniu odpowiedniej technologii, niewielkie rysy i pęknięcia możemy naprawić bez większego problemu. Mówi się, że usługa naprawienia szyby w 97% pozwala na przywrócenie pierwotnej wytrzymałości szyby. W miejscu ubytku szyby stopniowo gromadzą się różne zanieczyszczenia, które w wyniku zmienności temperatury, a także opadów śniegu bądź deszczu mogą pogłębić uszkodzenie.

W tym przypadku naprawa szyb w Krakowie przez Auto Gamma polega na użyciu specjalnej żywicznej masy, której gęstość jest odpowiednio dobierana, w zależności od tego jak duży jest ubytek. Materiał wprowadzany jest w odpowiednie miejsce, a następnie utwardzany jest za pomocą promieni ultrafioletowych. Co ciekawe, trwałość takiego działania jest bardzo wysoka.

 

Konsekwencje odkładania naprawy szyby

Gdy nie zareagujemy w odpowiednim czasie i nie zajmiemy się naprawą nawet najmniejszych uszkodzeń, rozmiar rozprysków będzie się powiększał. Nie powinniśmy do tego dopuszczać. Nie każdy rodzaj uszkodzeń szyby da się naprawić! Nie można z nią nic zrobić, jeśli znajduje się w polu widzenia prowadzącego.

Dla kierowcy pojazdu samochodowego jest to strefa wynosząca 22 cm, umieszczona symetrycznie względem kierownicy. Górną i dolną granicę w tym przypadku wyznacza pole działania wycieraczek.

Co ważne, wszelkie uszkodzenia szyby nie przejdą badania diagnostycznego. Dodatkowo w przypadku, gdyby policja zobaczyła tego typu usterkę, ma podstawy do tego, aby zabrać nam dowód rejestracyjny pojazdu. Zatem nawet w przypadku najmniejszego odpryśnięcia szyby, warto od razu wybrać się do odpowiedniego punktu, gdzie naprawiane są tego typu usterki, aby ochronić się przed późniejszymi, przykrymi konsekwencjami.