Czy można usunąć wgniecenie w karoserii samochodowej bez lakierowania? Poznaj metodę PDR

 

Co to jest metoda PDR?

PDR (Paintless Dent Repair) to innowacyjna metoda niwelowania wszelkich wgnieceń, które mają miejsce w metalowych elementach naszej karoserii. Dzięki metodzie PDR nie istnieje konieczność lakierowania karoserii.

Na czym dokładnie polega ta metoda? Z wykorzystaniem profesjonalnego kleju specjaliści są w stanie wypchać lub ewentualnie wyciągnąć niewielkie wgniecenia. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, gdy naruszony obszar karoserii jest trudnodostępny. W tradycyjnej metodzie naprawa takich wgnieceń wymagałaby demontażu samochodu.

Metoda PDR pozwala uniknąć tego typu czynności. W zależności od specyfiki wgniecenia wykorzystuje się metodę wyciągania lub wypychania. Wypychanie zda swój egzamin, gdy nie ma możliwości łatwego dotarcia do wgniecenia od wewnętrznej strony. Przykładem może być błotnik czy klapa bagażnika. Do wypychania stosuje się profesjonalny zestaw narzędzi.

Warto pamiętać, że bez względu na zakres i powagę wgniecenia, wszelki naprawy powinniśmy wykonywać z wykorzystaniem wyspecjalizowanej ekipy. Samodzielne próby naprawy mogą tylko pogłębić defekt lub spowodować zniszczenia, których naprawa będzie znacznie droższa. 

Czy metoda PDR poradzi sobie z każdym wgnieceniem?

W przypadku metody PDR wielkość wgniecenia nie ma istotnego znaczenia. Oznacza to, że w przypadku każdego wgniecenia możemy zastosować tę metodę. Wiele osób twierdzi, że PDR nie nadaje się do usuwania wgnieceń powstałych na załamaniu blachy. Jest to oczywiście nieprawda – metodę PDR z powodzeniem wykorzystamy nawet w takiej sytuacji z zastrzeżeniem jednak, że wymaga to dużego zaangażowania i wysokich umiejętności mechanika. Jedynym wyjątkiem, w którym metoda PDR nie sprawdzi się, jest sytuacja, gdy podczas zderzenia lub stłuczki doszło do odpryśnięcia lakieru. 

Zalety związane z wykorzystaniem metody PDR

Wykorzystanie metody PDR przy wszelkiego rodzaju wgnieceniach w zdecydowanej większości przypadków znacznie skróci czas wykonania naprawy. Co więcej, metoda PDR jest znacznie mniej kosztowna, niż inne, tradycyjne metody naprawy wgnieceń.

Metoda PDR umożliwia zachowanie oryginalnego lakieru samochodowego. Czy jednak ma to znaczenie dla nas, jako właściciela pojazdu? Owszem, jeśli planujemy w przyszłości sprzedać samochód. Wartość samochodu nie zmniejsza się, co jest naturalnym skutkiem wykorzystania innego lakieru.