Wymianę mineralnych olejów należ wykonać po przejechaniu 10 tys. km. Syntetyki po 15 tys. km. Naprawa samochodu może okazać się znacznie droższa, niż się zakładało. Dlatego chcąc uniknąć dodatkowych wydatków związanych z awarią silnika, trzeba utrzymywać regularność wymiany oleju. Olej utrzymuje odpowiednią temperaturę w chwili pracy, smaruje napędową jednostkę, neutralizuje zanieczyszczenia, zapobiega korozji.
Nielegalne zutylizowanie niesie za sobą wiele negatywnych skutków nie tylko dla naszego portfela – bardzo wysokie kary. Olej silnikowy należy do najbardziej trujących. Brak odpowiedniej utylizacji odpadu jest zagrożeniem dla naszego zdrowia jak i całego ekosystemu – olej, który trafi w złe miejsce może, np. zatruć bardzo dużo litrów wody. Dlatego warto wybierać ekologiczne rozwiązania.
Samodzielna wymiana oleju wiąże się z obowiązkiem odpowiedniego zabezpieczenia odpadu (wlanie oleju do butelki lub szczelnego kanistra) i następnie oddania zużytego oleju odpowiedniemu podmiotowi zajmującego się utylizacją.
Warto zwrócić uwagę, że poszczególne miejsca (warsztat, sklepy lub stacja benzynowa) nie mają obowiązku przyjmowania takich odpadów, dlatego można spotkać się z odmową.
Specjalizujące się w utylizacji oleju firmy są najpewniejszym sposobem na oddanie odpadu. W Polsce istnieje tylko sześć takich firm. Piece z odpowiednią technologią pozwalają na spalenie oleju z filtrem.
Najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą, również dla środowiska, będzie wymiana oleju w warsztacie. Utylizacją odpadu zajmuje się już bezpośrednio wybrany warsztat.
Skorzystanie z tej możliwości oznacza nie tylko oszczędność czasu i zmartwień o samodzielne pozbycie się zużytego oleju, ale także pewność gwarancji wykonanej usługi. Wymiana oleju w warsztacie nie jest droga. W zależności od warsztatu koszt usługi może być wliczony w cenę oleju oraz filtrów.
Nie można wymieniać w oleju w dowolnym miejscu, trzeba je bardzo dokładnie wybrać. Pamiętając przy tym, żeby nie doszło do wylania się oleju na glebę, powodując przy tym poważne szkody przyrodzie nawet przy niewielkiej ilości wycieku.
Jednym z niedozwolonych miejsc jest parking publiczny. Wykonanie wymiany oleju w tym miejscu skutkuje mandatem. Dozwolona jest wymiana oleju we własnym garażu lub w samochodowym kanale.