Brudne reflektory? Dlaczego to takie niebezpieczne?

 

Słaba widoczność

Brudny reflektor nie oświetla dostatecznie toru jazdy. Kierowca nie jest więc w stanie dostrzec wszystkich niebezpieczeństw na drodze. Światło jest rozproszone, nie oświetla dostatecznie drogi. Łatwo pominąć ważne oznaczenia czy znaki. Kierowca, który musi skupić większą uwagę na jeździe, szybciej staje się zmęczony, a to również wpływa na jego jazdę.

Problemem jest też zobaczenie niedostatecznie oświetlonego samochodu przez innych uczestników drogi. Dobre reflektory sprawiają, że auto jest widoczne z daleka, nawet w słoneczny dzień. Brud na to nie pozwala.

Proste sposoby na brudne reflektory

Aby zachować czystość, a tym samym bezpieczeństwo, wystarczy wyrobić kilka prostych nawyków. Są one szczególnie ważne zimą, gdy auta często brudzą się od błota wymieszanego z błotem i solą drogową. Zawsze warto mieć przy sobie szczotkę lub skrobaczkę. Dzięki nim szybko i bezproblemowo oczyścisz zarówno lampy, jak i szyby ze śniegu i lodu. Czyszczenie szyb jest też łatwe, gdy w samochodzie zamontowane są dobre wycieraczki. Jeśli się zużyją – natychmiast je wymień. Regularnie sprawdzaj też poziom płynu w spryskiwaczach. Dzięki niemu będziesz w stanie wyczyścić szyby nawet z największego błota.

Pomocne w utrzymaniu czystości są też płyny i ściągaczki na stacjach benzynowych. Podczas tankowania warto więc chwycić za jedną z nich. Dzięki temu szybko można usunąć brud nie tylko z przedniej czy tylnej szyby, ale też z reflektorów. Dzięki temu polepszysz swoją widoczność, ale też możliwość dojrzenia Twojego auta na drodze.

Mandat za brudny samochód

Brudny samochód może być przyczyną kontroli policyjnej. Najczęściej wystarczy wyczyszczenie przy policjantach reflektorów, tablic rejestracyjnych i szyb, a czasami udanie się wprost do myjni. W wyjątkowych sytuacjach jednak można nawet dostać mandat karny w wysokości do 500 zł!

Kodeks karny nie przewiduje kary za nieumyty samochód. Przepisy również nie mówią o tym, że pojazd musi być regularnie myty i zachowany w czystości. Mandat można dostać jednak za jego poszczególne elementy. Art. 60 ust. 1 pkt. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic lub znaków, które winny być widoczne, jest zabronione. Jeśli policjant podczas kontroli drogowej stwierdzi chociaż jedno takie uchybienie można dostać nawet 500 zł mandatu!

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Myć reflektory warto nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim dla samego siebie. Zabrudzone reflektory nie oświetlą w dostateczny sposób drogi, przez co można nie zauważyć oznaczeń, znaków drogowych, innych samochodów czy pieszych.