Darmowy kurier

Regeneracja reflektorów bez wychodzenia z domu! Zdemontuj i spakuj lampę, a następnie zamów kuriera, który odbierze ją od Ciebie i dostarczy na nasz adres. My pokrywamy koszt przesyłki!

Zamów kuriera

Przyciemniane szyby samochodowych z przodu – zrobić samemu czy zlecić profesjonaliście?

Przyciemniane szyby w aucie mogą być standardowym elementem wyposażenia. Mogą jednak również zostać przyciemnione później, w dowolnym momencie. Przyciemnianie szyb wiąże się jednak z pewnymi prawnymi ograniczeniami, zwłaszcza jeśli chodzi o przyciemnianie przednich szyb w aucie. Jak przepisy regulują przyciemnianie szyb i czy można zrobić to samodzielnie, czy może lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom?

Przyciemnianie przednich szyb w aucie – co mówią przepisy?

Nie istnieją przepisy, które wprost zakazywałby przyciemniania szyb. Istnieją jednak regulacje, które w tej kwestii znacznie ograniczają właścicieli aut. Jest to przede wszystkim Artykuł 66. (ust. 1, pkt 5) Ustawy o ruchu drogowym, który stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Przepis ten interpretowany jest w ten sposób, że nie powinno się więc przyciemniać przednich szyb bocznych oraz czołowej, ponieważ znacznie ograniczyłby to widoczność kierowcy.

Uzupełnieniem powyższego zapisu jest jednak Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz ich wyposażenia (paragraf 8, ust. 4). Mówi ono, że przednia szyba czołowa musi posiadać minimalną przepuszczalność światła na poziomie 75%, natomiast szyby przednie boczne na poziomie 70%. Na tej podstawie można domniemać, że przednie szyby mogą legalnie zostać przyciemnione o około 30%.

Przyciemnienie przednich szyb w aucie – samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty?

Folie do przyciemniania szyb samochodowych są oczywiście bez problemu dostępne w sklepach i taki zabieg można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że założenie tego typu folii nie należy do najprostszych zadań i wymaga pewnych zdolności manualnych. W przeciwnym razie efekt może nie być w pełni zadowalający. W wyniku nieprawidłowego montażu mogą bowiem pojawić się nieestetyczne pęcherzyki powietrza lub zagniecenia.

Wykonanie tego typu zabiegu w profesjonalnym studiu jest natomiast gwarancją precyzyjnego i bardzo estetycznego wykonania. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują odpowiednią ilością wolnego czasu. Profesjonalne salony posiadają odpowiedni sprzęt i doświadczenie, dzięki czemu usługa wykonywana jest szybko i profesjonalnie.

Przyciemnianie przednich szyb samochodowych wymaga zapoznania się z obowiązującymi przepisami i zwrócenia szczególnej uwagi na nieprzekroczenie dopuszczalnych norm. Grozi to bowiem surowymi karami podczas kontroli drogowej. Trzeba również pamiętać, że nawet profesjonalne studia nie odpowiadają za ewentualne kary, jakie mogą zostać nałożone na kierowcę. 

Rezerwuj termin online!