Darmowy kurier

Regeneracja reflektorów bez wychodzenia z domu! Zdemontuj i spakuj lampę, a następnie zamów kuriera, który odbierze ją od Ciebie i dostarczy na nasz adres. My pokrywamy koszt przesyłki!

Zamów kuriera

Jakie lampy w samochodzie? Halogeny, ksenony czy Full LED? Wady i zalety

Oprócz wprawnego oka, prędkości dostosowanej do warunków panujących na drodze i porządnych hamulców, to właśnie sprawne reflektory odpowiadają za bezpieczną jazdę w nocy. Oświetlają jezdnię i znacząco polepszają widoczność. Bez nich nocne podróże byłyby praktycznie niemożliwe. Wyróżniamy kilka rodzajów reflektorów, m.in. halogenowe, ksenonowe i Full LED. Które z nich są najlepsze i dlaczego?

Halogeny

To na chwilę obecną najczęściej wybierany przez kierowców rodzaj oświetlenia samochodowego, znajdujący się w znakomitej większości aut w wersjach podstawowych. Reflektory halogenowe nie wymagają dopłaty i są znacznie tańsze w eksploatacji niż ich odpowiedniki. Żarówki halogenowe, np. H4, czy H7 przepalają się znacznie częściej, niż palniki w lampach ksenonowych, ale ich niska cena i łatwość montażu sprawiają, że jest to o wiele bardziej opłacalne.

Jeśli chodzi o wady, należy wymienić słabą emisję światła (tylko do 1500 lumenów) o nienaturalnej barwie (która wpływa na zmęczenie oczu kierowcy) i stosunkowo niskim zasięgu (zaledwie 130 m). Co więcej, znakomita część energii pochłanianej przez żarówkę halogenową jest przekształcana w ciepło, a nie światło, co mocno wpływa na żywotność żarnika (trwałość ok. 300-1000 godzin pracy).

Ksenony i biksenony

Lampy ksenonowe, jak sama nazwa wskazuje, wypełnia gaz szlachetny pod wysokim ciśnieniem – ksenon. W porównaniu do lamp halogenowych ksenony emitują więcej światła (nawet do 3200 lumenów), mają większy zasięg, zużywają mniej energii i charakteryzuje je prawie czterokrotnie lepsza wytrzymałość. Ponadto barwa światła emitowana przez ksenony jest zbliżona do naturalnego, więc nie męczy oczu kierowcy przy dłuższej jeździe.

Spośród wad warto wymienić kosztowną dopłatę za montaż, sięgającą nawet kilku tysięcy złotych ze względu na skomplikowany układ. Ponadto wraz z użytkowaniem barwa emitowanego światła zmienia się na ciemniejszą. Zjawisko to nazywa się zmianą koloru w spektrum niebieskiego.

LED i Full LED

Lampy LED są najbardziej energooszczędne ze wszystkich wymienionych. W zestawieniu z ksenonami ich zasięg jest jeszcze lepszy, a w dodatku barwa światła jest bardziej zbliżona do światła naturalnego. Lampy LED służą całymi latami, gdyż są odporne na uszkodzenia mechaniczne i drgania. Co więcej, ich wygląd pozytywnie się wyróżnia i robi wrażenie.

Wymieniając wady, warto zwrócić uwagę na wysoką dopłatę za instalację. Wiąże się to ze skomplikowanym zestawem diod, które zasilają światła mijania, drogowe oraz kierunkowskazy. Wymiana uszkodzonych reflektorów będzie również niemałym wydatkiem w porównaniu do oświetlenia halogenowego czy ksenonowego.

Podsumowanie

Wybór oświetlenia jest jedną z ważniejszych decyzji przy zakupie samochodu. To właśnie od niego zależy nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Każdy rodzaj oświetlenia ma swoje wady i zalety, dlatego wybierając jeden z nich należy wziąć pod uwagę budżet, jakim dysponujemy, jak również możliwości eksploatacyjne poszczególnych typów reflektorów. Niech to będzie przemyślana decyzja.

Rezerwuj termin online!