Darmowy kurier

Regeneracja reflektorów bez wychodzenia z domu! Zdemontuj i spakuj lampę, a następnie zamów kuriera, który odbierze ją od Ciebie i dostarczy na nasz adres. My pokrywamy koszt przesyłki!

Zamów kuriera

Klimatyzacja to niezwykle praktyczny element samochodowego wyposażenia. Chyba nie ma osoby, która nie korzysta z klimatyzacji podczas letnich upałów. A jak wygląda kwestia używania klimatyzacji zimą? Co warto na ten temat wiedzieć, by cieszyć się prawidłowo działającą klimatyzacją, również podczas zimowych miesięcy?

 

Korzystanie z klimatyzacji zimą to wręcz... obowiązek

Czujesz się zaskoczony? Jeżeli samochód jest wyposażony w klimatyzację, to zdecydowanie należy z niej korzystać przez cały rok. Również podczas jesienno-zimowego sezonu. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Zimą szyby łatwo parują, a to bardzo ogranicza naszą widoczność.

Korzystanie z grzania za pomocą klimatyzacji pozwala na szybkie pozbycie się zaparowanych szyb i osuszenie powietrza znajdującego się w kabinie, co poprawi nasz komfort jazdy. Korzystanie z klimatyzacji podczas zimowych miesięcy pozwala również skutecznie przeciwdziałać zagrzybieniu kanałów wentylacyjnych i tapicerki. Warto pamiętać, że pleśń i inne grzyby rozwijające się w wilgotnych środowiskach są szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego należy dbać o to, by powietrze, którym oddychamy było od nich wolne.

Kolejną kwestią jest dbanie o klimatyzację. Jeżeli zrezygnujemy z używania klimatyzacji podczas sezonu jesienno-zimowego, to poszczególne elementy układu nie będą odpowiednio smarowane, co sprawi, że cały system przestanie prawidłowo działać. Absolutnym minimum zalecanym przez mechaników, jest włączanie klimatyzacji raz w tygodniu na kwadrans.

A co jeśli nasza klimatyzacja zimą nie chce się włączyć? Może to oznaczać, że nasz samochód jest wyposażony w system zapobiegający oblodzeniu parownika. Taki system uniemożliwia włączenie klimatyzacji, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej -5 st. C. W takiej sytuacji powinniśmy nagrzać samochód przy zamkniętym obiegu powietrza, a następnie włączyć klimatyzację. 

Jak dbać o klimatyzację zimą?

Należy mieć świadomość, że samo korzystanie z klimatyzacji nie wystarcza do tego, by utrzymać układ w pełnej sprawności. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wymienić filtr kabinowy.

Dodatkowo, w czasie przeglądu powinny zostać przeczyszczone kanały powietrzne. Należy również odgrzybić nawiewy i parownik. Raz na dwa lata należy zadbać również o to, aby klimatyzacja została oczyszczona z wilgoci. A raz na trzy lata należy wymienić osuszacz, czyli innymi słowy - wymienić filtr. Ponadto, raz na dwa lata trzeba uzupełnić czynnik chłodzący (podczas jednego roku, jego ilość potrafi zmaleć nawet o 20%). W razie konieczności należy wymienić również olej znajdujący się w sprężarce.

Zgodnie z zaleceniami, wizytę w warsztacie należy odbywać średnio co 2-3 lata, najlepiej na wiosnę, po sezonie jesienno-zimowym. Koszt podstawowego przeglądu nie jest wysoki, a w jego trakcie serwisant wykona wszystkie niezbędne czynności, mające na celu usprawnienie działania naszej klimatyzacji, a także zadbanie o to, by była ona w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia i pozbawiona szkodliwych drobnoustrojów.